Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Kimdir ?

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı yani kısaca TMGD, tehlikeli madde taşıyan ve depolayan işyerlerinde, depolama ve taşıma faaliyetlerinin güvenli şekilde yapılması için gereken uygulamaları izler, denetler ve iyileştirme önerileri sunar.

Nasıl TMGD Olunur ?

4 yıllık üniversite mezunu olan herkes TMGD olabilir. Bunun için öncelikli şart uygulamalı bir yangın eğitimi almak ve bakanlığın yapacağı tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı sınavında başarılı olmaktır. Tmgd olma şartları, iş güvenliği uzmanı olma şartları ile benzer olsa da iş güvenliği uzmanlığı sadece belirli bölüm mezunları için mümkün olup tmgd olmak ise her bölüm mezunu için mümkündür.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ne Yapar ?

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı ( TMGD ) Görev ve Sorumlulukları, Tehlikeli Maddelerin Karayoluyla Taşınması Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

Bir TMGD başlıca aşağıdaki görevleri yapar:

  • Tehlikeli maddelerin taşınması sırasında uluslararası anlaşma ve sözleşmelere uyulduğunu izlemek.
  • Tehlikeli maddelerin taşınması hususunda işletmeye öneriler sunmak.
  • İşletmenin tehlikeli maddelerin taşınması ile ilgili yıllık faaliyet raporunu hazırlamak.
  • Taşınacak tehlikeli maddelerin tespiti, paketlenmesi, etiketlenmesi, işaretlenmesi ve yüklenmesiyle ilgili iş ve işlemlere ilişkin prosedürler belirlemek.
  • İşletme çalışanlarına eğitim vermek .
  • Tehlikeli maddelerin taşınması, yüklenmesi veya boşaltılması sırasında bir kaza veya güvenliği etkileyecek muhtemel bir olay meydana gelmesi durumunda uygulanacak acil durum prosedürlerini belirlemek.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanlığı (TMGD) Sınavı

Yazılı olarak yapılan sınav 100 puan üzerinden değerlendirilir ve en az 70 puan almak gereklidir.

Sınav kitap açık şekilde yapılır ancak tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin dokümanlar haricinde başka dokümanların kullanımına izin verilmez.

Sınava hazırlanırken tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kurslarına gidip sınav içeriği ve sınav soruları hakkında eğitim almak gereklidir.

Kurs ücretleri 2018 yılı itibariyle 1500 – 2500 TL arasında değişmektedir.

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Her bir TMGD, 5 adet işletmeye danışmanlık yapabilir. Alınacak ücrete tecrübe, bilgi ve danışmanlık yapılan firmaya göre değişmekte olup bir firmadan 500 TL ile 1500 TL arasında tmgd maaşı alınabilir. Ayrıca tehlikeli madde taşımacılığı veya depolama işi yapan büyük firmalarda tam zamanlı çalışarak daha yüksek maaş alma şansları vardır.

TMGD İş İmkanları

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak çalışılacak firma sayısı çok fazla olmamakla beraber TMGD sayısının da azlığı ve kanuni zorunluluk nedeniyle kolay iş bulduğu söylenmektedir.

Ancak birçok firma için tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı kısmen ihtiyaç duyulan bir alandır. Bu nedenle firmalar sadece tmgd değil aynı zamanda iş güvenliği uzmanı veya çevre görevlisi olan kişileri tercih etmektedir. Yani tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı asıl meslek değil ek sertifika olarak düşünülürse iş bulma şansı daha fazla olur.

Tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak akaryakıt sektörü, kimyasal madde depolama ve taşıma işi yapan lojistik firmaları, tehlikeli atık üreten sağlık kuruluşları gibi alanlarda iş imkanı vardır. Bu tür işleri bilinen tüm iş bulma sitelerindeki ilanlara başvurarak bulabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here