Teknik Ressam Kimdir ?

Teknik ressam, mühendislik, imalat, inşaat, gıda sektörü gibi daha birçok alanda imalat yapan firmalara standartlara uygun teknik projeler hazırlayan kişidir. Teknik ressam ayrıca daha önce hazırlanan teknik projelerin okunması, yorumlanması ve üzerinde değişiklikler yapılması konusunda da çalışan kişidir.

Teknik Resim Nedir ?

Üretilecek veya inşa edilecek bir makine, bina, yapı veya herhangi bir ürünün, üretim aşamalarında yol göstermek amacıyla kullanılacak olan, belli kurallara göre çizilmiş resimlere teknik resim denir. Teknik resim standartlara uygun çizildiğinde dünyanın herhangi bir yerinde okunup uygulanabilir.

Örnek Teknik Resim

Teknik Ressam Nasıl Olunur?

Teknik ressam olmak için Endüstri Meslek Lisesi Makine Ressamlığı, İç Mekan Tasarımı veya Meslek Yüksek Okulu Makine Resim Konstrüksiyon bölümü mezunu olmak gereklidir.

Teknik ressam olabilmek için üç boyutlu düşünme yeteneği, gçrsel zeka, resim yeteneği, T cetveli ve gönye gibi çizim aletleri kullanma becerisi gereklidir. Ayrıca bilgisayarlı çizim için başta Autocad olmak üzere Civil 3D, Revit, Tekla Structures, Xsteel gibi farklı çizim programlarına hakim olmak şarttır. Ayrıca raporlama yapabilmek için ofis uygulamalarını da bilmek gereklidir.

Teknik Ressam Ne Yapar ?

Teknik ressam, üretilecek veya inşa edilecek bir makine, bina, yapı veya herhangi bir ürünün teknik çizimlerini yapar. Teknik çizimler için öncesinde gerekli ölçümleri alarak bunları resim haline getirir.

Kumpas ve mikrometre gibi hassas ölçü aletleri veya şerit metre ile ölçüm yaparak projenin veya işin eskizini hazırlarlar.

Teknik ressam kroki ve notları inceleyerek, mühendislik, imalat ve diğer amaçlarla gerekli ölçüm ve incelemeleri yaparak iş planları ve standartlara uygun teknik projeler hazırlar.

Teknik ressamlık, bu mesleğe verilen genel ad olup meslek alt dallara ayrılmıştır. Bunlar;

  • İnşaat Teknik Ressamı
  • Elektrik Teknik Ressamı
  • Gemi Teknik Ressamı
  • Harita Ressamı
  • Mimari Teknik Ressam
  • Bilgisayarlı Makine Ressamı
  • İç Mekan Teknik Ressamı

Teknik Ressam Ne Kadar Maaş Alır ?

Ülkemizde teknik ressam maaşı ortalama olarak asgari ücretin biraz daha üstündedir. Bu da 2018 yılı itibariyle yaklaşık 1800 – 2000 TL arasındadır. Özellikle inşaat sektöründe artan iş imkanlarıyla beraber teknik ressamlık mesleği çok fazla ilgi görmüştür. Bunun sonucu olarak deneyimsiz teknik ressam maaşı düşük seviyelerdedir.

Ancak deneyimli ve yetenekli teknik ressam olarak 2500 – 3000 TL arası maaş almak zor değildir. Teknik ressam maaşı çalışılan şehir ve sektöre göre farklılık göstermektedir.

Teknik ressamlık, yurtdışında iş imkanı olan mesleklerden birisidir. Özellikle orta asya ve arap ülkelerinde yüksek maaşlarla iş bulma imkanı vardır.

Teknik Ressam İş İmkanları Nelerdir ?

Teknik resim dendiğinde akla ilk olarak metal imalat sektörü gelmektedir. Bu sektörde teknik ressam olarak iş bulma imkanı fazladır. Ancak iş imkanı fazla olduğu kadar maaşlar da düşüktür. Teknik ressam olarak makine imalat harici sektörlerde uzmanlaşıp deneyim kazanılması durumunda hem iş imkanı hem de maaş artışı yaşanabilir. Özellikle inşaat alanında, harita, mimari, çelik yapı gibi sektörlerde teknik ressam olarak iş bulma imkanı daha fazla olabilir. Ayrıca gemi inşaatı sektörü de teknik ressam iş imkanı bulunan sektörlerden birisidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here