Trafik Sigortası Neden Yapılmalıdır ?

Türkiye’de her yıl yaklaşık 1 milyon 400 bin adet trafik kazası meydana geliyor. Bu kazaların % 80’i maddi hasarlı, % 13’ü ise ölümlü veya yaralanmalı trafik kazasıdır. 2017 yılı itibariyle trafikte kayıtlı yaklaşık 21 milyon araç vardır. Her trafik kazasına en az 2 aracın karıştığını düşünecek olursak trafikte yer alan her 7 araçtan en az 1 tanesi yılda en az 1 defa kaza yapıyor diyebiliriz.

Trafik kazalarında ortaya çıkan maddi hasardan etkilenmemek için kullanılan en etkin sistem kasko ve zorunlu trafik sigortalarıdır. Zorunlu trafik sigortası yapılacak bir çok firma olduğu gibi Generali trafik sigortası da bu konuda kullanılabilecek bir sigorta hizmetidir.

Zorunlu Trafik Sigortası Nedir ?

Zorunlu trafik sigortası aslında bir trafik kazasında neden olduğunuz karşı tarafın maddi ve manevi hasarını karşılamanızı sağlayan sigorta türüdür. Zorunlu olması sürücüler veya araç sahipleri tarafından gereksiz olarak görülmesine sebep olmaktadır ancak kazanın oluşmasında hatası olmayan veya daha az hatalı olan sürücüyü maddi zararlardan korumak için çok önemlidir.

Bir örnekle açıklayacak olursak;

Yaklaşık değeri 30 bin TL olan aracınızla bir trafik kazasına karıştınız ve piyasa değeri 200 bin TL olan bir araca çarptınız. Çarptığınız aracın yedek parça değeri yüksek olacağından yaklaşık 20 bin TL’lik bir kaza masrafı çıktı. Kazanın değerlendirmesi sonucunda büyük oranda kusurlu bulunmanız durumunda bu bedel sizin tarafınızdan karşılanmak zorundadır. İşte zorunlu trafik sigortası bu bedeli karşılamanızı sağlayacaktır.

Eğer trafik sigortanız olmasaydı bu masrafı sizin ödemeniz gerekecekti. Çoğu durumda karşı tarafın kasko sigortası sürücünün masraflarını karşılayıp hukuki yollardan sizden tahsil etmektedir. Bu nedenle zorunlu trafik sigortası son derece önemlidir.

Zorunlu Trafik Sigortasının Kapsamı Nedir ?

Zorunlu trafik sigortası sadece maddi zararları değil bedeni zararları da karşılamaktadır.  Kaza nedeniyle yapılacak tüm sağlık harcamaları ve diğer araçtaki sürücü veya yolcuların vefat etmesi durumunda ödenecek tazminatlar trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Bunun yanında sürücünün kendi vefat etmesi veya kalıcı sakat kalması durumunda ailesine ödenecek tazminatlar da zorunlu trafik sigortası tarafından karşılanmaktadır.

Ayrıca zorunlu trafik sigortası kapsamında cam onarımı, çekici hizmeti, lastik tamiri, araç bakımı gibi hizmetler de belirli şartlarda karşılanabilir.

Trafik Sigorta Poliçesinden Kendi Aracımda Oluşan Hasar Karşılanabilir Mi ?

Trafik Sigortası, aracın kullanımından dolayı üçüncü şahıslara verilecek bedeni ve maddi zararlar ile araç sahibine düşen hukuki sorumluluğu temin eder. Trafik sigortası ile poliçelerinden diğer şahıslara verilen zararlar karşılanabilir. Sigortalının kendi aracında oluşan hasarın trafik sigorta poliçesinden karşılanması mümkün değildir.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here