Uçak Bakım Teknisyeni Kimdir?

Türkiye’de 2019 yılı itibariyle yaklaşık 500 adet yolcu ve kargo uçağı bulunmakta. Bir o kadar da özel ve gösteri uçağı olduğu düşünülüyor. Her uçak her uçuştan önce ve sonra çeşitli testlerden ve bakımlardan geçmektedir.

Uçak bakım teknisyeni, uçakların bu rutin bakım ve testlerini yapan kişilerdir.

Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur?

Uçak bakım teknisyeni olmak isteyen kişilerin teknik liselerinin beş yıllık eğitim veren Uçak Bakım Teknisyenliği ve Gövde Motor bölümünden mezun olmaları gereklidir.

Meslek lisesi mezunları teknisyen unvanı aldığından tekniker olarak görev yapamazlar.

Uçak bakım teknisyeni olarak çalışabilmek için Uçak Bakım Teknisyeni Lisansı sahibi olmak gerekmektedir. Bu lisans Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilmektedir.

Uçak bakım teknisyeni olacak kişilerin iyi gözlem yapma ve odaklanarak çalışabilme yeteneğine sahip olması beklenir. En küçük hatanın çok sayıda kişinin hayatına mal olabileceği uçak kazalarını önlemek için rutin bakım ve kontrollerin çok dikkatli yapılması gerekir.

Uçak bakım teknisyenleri genellikle vardiyalı çalışırlar ve sık sık seyahat edebilirler. Genellikle yoğun ve yorucu bir tempoda çalışırlar. Bu mesleği yapacak kişilerin bu özelliklere sahip olması beklenir.

Uçak bakım teknisyenlerinin en az B1 seviyesinde ingilizce bilmeleri gereklidir.

Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar?

Uçak bakım teknisyeninin öncelikli görevi günlük uçak bakımını gerçekleştirmektir. Uçakların temel bakımları ve rutin denetimleri uçak bakım teknisyeni tarafından yapılır.

Havacılık kurumları tarafından belirlenen zaman çizelgelerine göre uçak bakımını gerçekleştirme görevi de uçak bakım teknisyeni görevleri arasındadır.

Uçağın sadece bakım ve denetim faaliyetleri değil yakıt ikmali ve yağ değişimi de uçak bakım teknisyeni görevidir.

Uçak Bakım Teknisyeni İş İmkanları Nelerdir?

Ülkemizde çok sayıda havayolu şirketi ve uçak bakım şirketi vardır. Uçak bakım teknisyeni olarak bu firmalarda iş bulmak mümkündür. Türk Hava Yolları, zaman zaman İŞKUR aracılığı ile uçak bakım teknisyeni iş ilanı vermektedir.

Diğer havayolu veya uçak bakım şirketleri de iş arama siteleri aracılığı ile uçak bakım teknisyeni ilanı verirler. Uçak bakım teknisyeni yenine uçak teknisyeni, uçak bakım elemanı gibi iş ilanları da verilmektedir.

Uçak Bakım Teknisyeni Maaşı Ne Kadar?

Uçak bakım teknisyeni maaşı 2019 yılı itibariyle aylık 2020 TL ile 8500 TL arasında değişmektedir. Yani yeni işe başlayan tecrübesiz bir uçak bakım teknisyeni maaşı asgari ücret seviyesinde iken tecrübeli, ekip lideri pozisyonunda çalışan bir uçak bakım teknisyeni maaşı 8500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ortalama olarak bir kaç yıl tecrübeli bir uçak bakım teknisyeni maaşı yaklaşık 4500 TL civarındadır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here