Uçuş Harekat Uzmanı Ne Yapar ?

Uçuş Harekat Uzmanı Kimdir ?

Uçuş harekat uzmanı, uçuş harekatını planlayan, uygulayan, uçuşu takip ve kontrol eden kişidir. Pilotların talebi doğrultusunda uçuş ekibini bilgilendirebilir, acil durum bilgilerini gerekli yerlere iletebilirler. Uçuş dispeçeri veya uçuş harekat yöneticisi olarak da bilinirler.

Nasıl Uçuş Harekat Uzmanı Olunur ?

Uçuş harekat uzmanı olmak için, uçuş harekat uzmanı lisans yönetmeliği doğrultusunda yetkilendirilmiş eğitim kurumlarında eğitim görmek şarttır. Bir çok meslek yüksek okulunda bu eğitim programları açılmıştır.

Uçuş harekat uzmanı eğitimi almak isteyenlerin 21 yalından gün almış olması, en az önlisans mezunu olması, ingilizce yeterlilik sınavlarında başarılı olması ve sağlık kontrollerinin uygun olması gereklidir.

Eğitimi tamamlayan adayların, en az %40’ı ingilizce olan sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olmaları gereklidir. Uçuş harekat uzmanı sınavı, 120 sorudan oluşur. Uygulama sınavı ise 10 sorudan oluşmaktadır.

Sınavlarda başarılı olan adayların 30 gün süreyle staj yapmaları mecburidir.

Uçuş harekat uzmanı lisansı 2 yıl için düzenlenir. lisansın yenilenmesi için Son 2 yılda uçuş harekat uzmanlığı görevine birbirini takip eden 12 aydan daha fazla ara vermemiş olmak gereklidir. Bu durumda, lisansı 2 yıl için temdit edilir.

Uçuş Harekat Uzmanı Ne İş Yapar ?

Uçuş harekat uzmanı veya uçuş dispeçeri, uçuş planlaması yapar. Planlanan uçuşların izlenmesi ve kontrolü de görevlerinden biridir. Planlanan uçuş ile ilgili bilgileri pilotlara ve kabin ekiplerine iletirler.

Acil durumlarda pilotların telebi ile gerekli bilgileri acil durum ekiplerine iletirler.

Uçuş sırasında uçuşun akışını izlerler.

Uçuş Harekat Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır ?

Uçuş harekat uzmanlığı, uzun bir eğitim ve sınavlar sonrasında hak kazanılan bir meslektir. Biraz da az bilinmesi ve havacılığa olan düşük ilgi nedeniyle uzman sayısı az olan bir meslektir. Bu nedenle uçuş harekat uzmanı maaşı yüksek denebilecek seviyede olacaktır.

Uçuş Harekat Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Uçuş harekat uzmanı veya uçuş hareket yöneticisi olanlar, tarifeli veya tarifesiz yolcu taşımacılığı yapan havayolları, yük ve posta taşıyan hava taşımacılığı işletmeleri ve havaalanlarında iş imkanı bulabilirler.

İş arayan adayların öncelikle havayolu şirketlerine başvurması gereklidir.

Tecrübeli uçuş harekat uzmanları, meslekte ilerleyerek uçuş harekat yöneticiliği mesleğini yapabilirler.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here