Üretim Mühendisi Kimdir ?

Üretim mühendisi, üretim yapan firmaların fabrikalarında imalat süreçlerini yönlendiren kişidir. Üretim mühendisleri işin daha hızlı ve ekonomik yapılması için çözümler üretir. İmalat mühendisi olarak da bilinen bu meslek üretim üzerine çalışan firmaların en önemli pozisyonlarından birisidir.

Üretim Mühendisi Nasıl Olunur ?

Üretim mühendisi olmak için üretimi yapılan ürün ile ilgili tüm tasarım, üretim ve imalat sürecini çok iyi bilmesi gereklidir. Bu nedenle üretim yapılan sektör hakkında bilgili olmak gerekir. Üretim mühendisleri genellikle sektöre uygun mühendislik dalları arasından seçilir. Örneğin kimyasal bir ürün imalatı yapan firmanın makine mühendisi veya doğrudan üretim mühendisi yerine kimya mühendisi birini üretim mühendisi olarak görevlendirmesi daha mantıklıdır.

Üretim mühendisi olabilmek için temel mühendislik konularında başarılı, malzeme bilgisi sahibi, verimlilik ve kalite konusunda bilgili olmak gerekir. Ayrıca maliyet ve tasarım konuları da üretim mühendislerinin ilgili olması gereken alanlardır.

Bir çok endüstriyel ürünün maliyetini hammaddesi kadar üretim süreçleri de oluşturur. Dolayısıyla üretim mühendisinin üretim süreci ile ilgili yapabileceği küçük bir iyileştirme ürün maliyetine çok olumlu etki edebilir.

Üretim Mühendisliği Eğitimi Veren Üniversiteler

Üretim mühendisi olabilmek için çoğunlukla üretim sektörü ile ilgili bir mühendislik bölümü bitirmek yeterlidir. Bu kimya mühendisliği, endüstri mühendisliği, makina mühendisliği, metalurji mühendisliği gibi mühendislik dalları olabilir.

Ancak ülkemizde doğrudan üretim mühendisliği ve imalat mühendisliği eğitimi veren üniversiteler vardır. Sabancı Üniversitesi, üretim mühendisliği adı ile eğitim veren tek üniversitedir. Ancak İstanbul Teknik Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Pamukkale Üniversitesi imalat mühendisliği eğitimi vermektedir.

İmalat, genellikle makine, torna gibi alanlarla ilişkilendirilse de Türk Dil Kurumu’na göre bir veya birden fazla mamulden ürün imal etme anlamına gelir. Yani üretim anlamı taşır.

Devlet üniversiteleri haricinde bir çok vakıf üniversitesi arasında da üretim mühendisliği eğitimi veren üniversiteler vardır.

Üretim Mühendisi Ne İş Yapar ?

Üretim mühendislerinin üretim ve ürün tasarımı saırasında ilgilendikleri bir çok farklı konu vardır. Bunlar;

Maliyet
Verimlilik
Makina-Ekipmanlar
İstatistik
İletişim

Ürün maliyetlerinin büyük bölümü üretim süreci tarafından kaplanır. Yani üretim sırasında üretimden doğan maliyet ne kadar az olursa ürün maliyeti de o derecede düşük olur. Üretim mühendisleri kullanılan ekipmanlardan ham madde kalitesine kadar bir çok faktörü değerlendirerek kabul edilebilir kalite sınırları içerisinde en düşük maliyetli üretimi yapmakla sorumludur.

Üretim yapılırken verimlilik de büyük önem taşır. Verimli bir üretimde artık malzeme, fazla mesai veya geciken ürün olmayacağı için üretim süreci hem kusursuz hem de düşük maliyetli ilerler. Üretim mühendisi olan kişiler belirlenen üretim yöntemlerinin verimli şekilde uygulanmasını sağlamalıdır.

Üretimi yapılan makine ve ekipmanların bakım ve arızaları nedeniyle üretim uzun süre durabilir. Bu da maliyet ve verimlilik üzerinde olumsuz etkiler oluşturur. Başarılı bir üretim mühendisi, makinelerin bakımlarını takip ederek en az seviyede arıza vermelerini sağlamalıdır.

Yapılan üretimi, üretilen ürünleri ve bunun için harcanan madde, zaman, iş gücü ve ekipman gibi kaynakları sürekli takip ederek istatistikler oluşturmak, bunları da anlamlı şekilde değerlendirmek üretim mühendisi görevidir.

Üretim Mühendisi Maaşı Ne Kadardır ?

Üretim mühendisi, imalat ve üretim yapan firmalarda çok önemli bir göreve sahiptir. Bu nedenle bir çok firmada üretim mühendisi maaşı fabrika müdür maaşı seviyesindedir. Ortalama olarak 5 bin – 30 bin TL arasında maaş alma imkanı vardır. Ayrıca yurt dışı kökenli veya yabancı sermayeli firmalarda döviz üzerinden maaş alabilirler.

Üretim Mühendisi İş İmkanları Nelerdir ?

Üretim mühendisleri, fiziksel bir ürün veya hizmet üreten tüm şirketlerde çalışma imkanı bulabilirler. Ülkemizde üretimin küçük atölyelerden büyük fabrikalara doğru yönelmesi ile üretim mühendisliği daha aranan bir meslek olmaktadır. Gelecekte üretim mühendisliği en populer mesleklerden biri olacaktır.

Yabancı dil özellikle İngilizce veya almanca bile üretim mühendislerinin yurt dışı iş imkanları da fazladır.

Üretim mühendisleri ilerleyen kariyerlerinde fabrika müdürü veya ürün müdürü olarak çalışabilirler.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Bulmanın Püf Noktaları

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here