Üretim Planlama Mühendisi Kimdir ?

Şirketlerin hedef ve stratejileri çerçevesinde, üretim hedefinin gerçekleşmesine için yıllık, aylık, haftalık ve günlük üretim planının oluşturulması ve gerçekleşmesinin sağlanmasından sorumlu kişilerdir.

Kimler Üretim Planlama Mühendisi Olabilir ?

Üretim ve planlama mühendisi olabilmek için 4 yıllık mühendislik eğitimi veren bir üniversite mezunu olmak gerekir. Genelde endüstri mühendisliği mezunları tercih edilir. Bunun yanında sektördeki gelişmeleri takip edebilmek amacıyla iyi derecede yabancı dil bilgisi de istenir.

Üretim planlama mühendislerinin, Planlama nedirüretim planlama programı nasıl kullanılır iyi bilmeleri gereklidir.

Üretim Planlama Mühendisi Ne Yapar ?

Üretim Planlama Mühendisi, genelde bir üretim planlama yazılımı yardımı ile üretim yönetimi yapar. Müşterilerden gelen taleplere göre sevkiyat planlaması yapar.

Üretim kaynaklarını en verimli şekilde kullanılmasını sağlayarak makine-personel verimlilik analizleri, hammadde kullanım ve ihtiyaç raporlarını hazırlar.

Yalın üretim sisteminin geliştirip takibini sağlamak ve kalite iyileştirme çalışmalarına katılmak da görevleri arasındadır.

Üretim Planlama Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır ?

Üretim planlama mühendisi, iş hayatındaki mühendislere bakış açısı sayesinde ortalamanın üzerinde maaş alır. Ayrıca görev ve pozisyon itibariyle şirketlerin üretim sürecinde önemli rol oynarlar ve bu nedenle aldıkları ücret yüksektir.

Üretim Planlama Mühendisi İş İmkanları

Özel sektör için üretim planlama mühendisi iş ilanı yayınlayan firma sayısı çok fazladır. Üretim yapan her firma için tecrübeli veya tecrübesiz üretim planlama mühendisi ihtiyacı vardır. Bu nedenle üretime yatkın bir mühendis olup iş arayanlar, yüksek iş bulma imkanına sahiptir.

Kariyer sitelerini incelediğimizde bir çok iş ilanı İstanbul, ankara ve izmir için yayınlanmıştır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here