Vergi Uzmanı Ne Yapar ?

Vergi Uzmanı Kimdir ?

Vergi uzmanı, şirketlerin ödeyecekleri vergileri hesaplayan kişilerdir. Hesap uzmanı veya vergi müfettişi ile vergi uzmanı farklı mesleklerdir. Vergi uzmanları sadece vergi uzmanı olarak değil farklı bir görev alıp vergilendirme dönemlerinde vergi hesaplamaları da yapabilirler.

Vergi Uzmanı Nasıl Olunur ?

Vergi uzmanlığı, vergilendirme mantığı, vergi türleri ve oranları, vergi hukuku gibi alanlarda bilgili olmayı gerektiren bir meslektir. Bu nedenle öncelikli olarak finans, ekonomi, muhasebe, işletme, iktisat gibi bölümlerden mezun olan kişilerin vergi uzmanı olmaları daha kolaydır.

Vergiler alanında uzmanlaşmayı kendine hedeflediyseniz daha okurken yarı zamanlı veya stajyer olarak finans, muhasebe firmalarında çalışmalısınız. Bu sayede vergilendirme mantığını, vergilerin hazırlanması ve ödenmesi gibi konuları öğrenebilirsiniz. Muhasebe veya mali müşavirlik büroları bu iş için uygundur.

Vergilendirme hakkında temel kavramları öğrendikten sonra vergi uzmanlığı yapmak istediğiniz alanı seçmeniz faydalıdır çünkü çok geniş olan vergilendirme alanlarının hepsinde uzmanlık elde etmeniz çok zor olacağından bazı konularda uzmanlaşmanız sizin için daha iyidir.

Vergi Uzmanı Ne İş Yapar ?

Vergi uzmanı en basit anlatım şekliyle şirketlerin ödeyecekleri vergileri hesaplar. Bunun için hazır yazılımlar olduğu gibi küçük çaplı şirketlerde excel gibi ofis hesaplama uygulamaları da kullanılabilir. Vergi uzmanı, çalıştığı alanda veya çalıştığı şirketin tabi olduğu vergileri önceden iyi tespit edip vergilendirme döneminde bu vergileri doğru şekilde hesaplar. Vergi uzmanının vergileri eksik hesaplaması daha sonra ceza olarak şirkete geri döneceği gibi fazla olarak hesaplaması da şirketi doğrudan zarar ettirecektir. Bu nedenle vergi uzmanının yapacağı hesaplamalar çok önemlidir.

Vergi uzmanları ayrıca şirketlerin elde edebileceği vergi indirimleri veya muafiyetleri de takip ederek şirketlere ciddi oranda vergi indirimi sağlarlar. Vergi uzmanlarını birbirinden ayıran özelliklerin başında bu gibi indirimler konusunda sahip oldukları tecrübeler gelir.

Vergi uzmanları sadece vergi hesaplama alanında değil vergi denetimi alanında da çalışabilirler. Bağımsız denetim firmalarında çalışan vergi uzmanları, dönemsel olarak şirketlerin vergi ödemelerini kontrol ederek hatalı veya fazla vergi hesaplamalarını tespit ederler. Ayrıca danışmanlık firmalarında çalışan vergi uzmanları da şirketlere vergiler konusunda danışmanlık hizmeti verirler.

Vergi Uzmanı Maaşı Ne Kadardır ?

Vergi uzmanlığı, finans ve muhasebe alanında tecrübe edindikten sonra yapılabilecek bir meslektir. Dolayısıyla vergi uzmanları en az ortalama 3-5 yıllık iş tecrübesine sahiptirler. Bu da en az 5 yıl tecrübeli bir muhasebe veya finans uzmanı maaşı kadar maaş almalarını sağlar. Özellikle vergi uzmanı olarak da ek tecrübeye sahip olan kişiler çok daha yüksek maaş alabilir. Vergi uzmanları, yukarıda da söylendiği gibi şirketlere ciddi vergi indirimleri sağlayabilen kişiler olmalıdır. Bu bilgi, yetenek ve tecrübeye sahip vergi uzmanları çok daha yüksek maaş alabilirler. Alacakları bu yüksek maaş bile bazen şirkete ettirdikleri vergi kârının yanında çok çok az kalabilir.

Vergi Uzmanı İş İmkanları Nelerdir ?

Vergi uzmanları, sadece vergi uzmanı olarak olmasa bile muhasebe, finans alanında bir çok şirkette iş bulma imkanına sahiptir. Özellikle her yıl büyük miktarda vergi ödeyen şirketlerde mutlaka vergilendirme alanında uzmanlaşmış kişilere ihtiyaç vardır. Bunun yanında vergi uzmanları bağımsız danışmanlık yaparak bir çok firmaya da hizmet verebilirler. Ayrıca danışmanlık şirketlerinde de iş imkanları vardır.

Ayrıca bağımsız denetim firmalarında da vergi uzmanı olarak iş imkanı vardır.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da bilgilendirin.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here