Veri Analiz Uzmanı Kimdir?

Veri Analiz Uzmanı, şirketlerin kayıtlarında yer alan bilgileri yani verileri, bilgisayar destekli olarak analiz edip yorumlanmasını sağlayan, sonuçlarını raporlayan kişilerdir.

Nasıl Veri Analiz Uzmanı Olunur ?

Veri Analiz Uzmanı olabilmek için, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Matematik, İstatistik gibi bölümlerinden mezun olmak gereklidir. Ayrıca veri analizi eğitimi veren kurslar da veri analizi konusunda temel bilgileri öğrenmenizi sağlayabilir.

Veri Analizi Uzmanları, verileri işleme, istatistik ve analiz edilen verilerden şirketlere fayda sağlayacak anlamlar çıkarma konularında tecrübeli olmalıdırlar.

Veri Analiz Uzmanı Ne Yapar?

Veri Analiz Uzmanları, verilerin ölçüm ve analiz yöntemlerini tespit ederler. Yapılan ölçümlerden elde edilen verileri daha anlaşılır hale getirirler.

Büyük çaplı şirketlerin gerek mali kayıtlarında gerek ise operasyonel kayıtlarında bazen milyonlarca veri olabilir ve bu verilerin içinden bir sonuç elde etmek çok zordur. Veri analiz uzmanları, diğer bölümlerle de iş birliği yaparak gelişim ihtiyacı olan konularla ilgili verileri en sade ve kullanışlı şekilde ortaya dökerler.

Veri Analiz Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Veri Analizi Uzmanları, analiz ettikleri verilerin şirketlere sağladığı maddi avantajlar da göz önüne alınarak iyi seviyede maaş alırlar. Hazırlanan bir analizin, uzun vadede şirketleri büyük masraftan kurtarması nedeniyle veri analizi uzmanı maaşları yüksektir.

Veri Analiz Uzmanı İş İmkanları

Dünyada gittikçe artan ilgi nedeniyle 2020 yılında veri analiz uzmanlığı sektöründe yaklaşık %22 büyüme beklenmektedir. Ülkemizde de gelişen bilgisayar teknolojisi ve bilgiyi işlemenin kattığı faydalar sayesinde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel veri işleme, analiz yazılımları tercih etmektedir.

Bu nedenle bir çok firma sahip olduğu bilgileri aktif kullanabilmek için veri analiz uzmanı iş ilanı yayınlamaktadır. Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok yazılım mühendisi iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Özel sektörün bilgisayar teknolojilerine olan yatkınlığı arttıkça veri analiz uzmanlarının iş bulma imkanları artacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Bir veri analiz uzmanı olarak ilgilenen genç arkadaşlara yardımcı olabileceğimi belirterek tavsiyem;
    Mühendis ise İstatistik eğitimi, İstatistikçi ise Yazılım ve Programlama eğitimi almalarıdır.
    Bunun yanı sıra Özel Eğitimlerle başlangıç aşamasının zorluğu aşılabilir.
    Faydalı ve alanda temel olan birkaç kaynak tamamen incelendikten sonra hazır paket programlarla seviye ilerletilebilir. Daha somut tavsiye arayan arkadaşlar http://www.onlineistatistik.com/ linkinden bana ulaşabilirler. Paylaşım için teşekkürler, iyi çalışmalar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here