Sanal Özel Ağ -VPN- programları internete bağlı olduğunuz ev, ofis ya da kafe ağından ziyade güvenli bir ağ aracılığıyla bağlanmanızı sağlayan bir teknolojidir. Bu da VPN programının genel olan internet ağı üzerinde internet kullanıcılarının cihazları üzerinden hassas olan veri ve bilgileri güvenli bir şekilde seyahat ettirmelerini sağlayan sanal özel bir ağ oluşturmasını sağlar ve bu cihazların hiçbiri fiziksel olarak bu ağa bağlanmasa bile sanal olarak bağlanırlar.

VPN Nasıl Çalışır

VPN Programları nasıl çalışır? VPN programlarının nasıl çalıştığını anlamak için internet trafiğinden söz etmemiz gerekiyor. İnternette bulunan farklı web site ve servislere ulaşmak için kendi yerel ağınızı kullandığınızda cihazınızın gerçekleştirdiği isteklerin geldiği kaynak Yerel Ağdır, kısaltılmış adı ile LAN. İnternette bulunan farklı web site ve servislere ulaşmak için VPN kullandığınızda cihazınızdan çıkan bütün istekler ve veri paketleri öncelikle VPN’in yerel ağına gönderilir ve buradan internete yani herkesin kullandığı ortak internet ağına doğru seyahate çıkar. Bunun sonucunda cihazınızın gerçekleştirdiği isteklerin kaynağı artık yerel ağınız değil VPN ağının yerel ağı olmuş olur. Erişmek istediğiniz web site ve servisler yerel ağınızdaki IP adresinizi değil VPN ağının IP adresini görürler.

İnternet servis sağlayıcınız normal şartlarda giriş yaptığınız bütün web siteleri ve internet aktivitelerinizi görebiliyorken VPN kullandığınızda sadece VPN’e olan bağlantınızı görür ve bu da tabii ki şifrelidir.

VPN kullandığınızda VPN programı bütün internet trafiğinizi şifreler. Bu şekilde, ağınıza sızan herhangi bir üçüncü parti ya da Güvenli Soket Katmanı (SSL) sertifikasına sahip olmayan HTTP web siteler ağınız üzerinden verilerinizi çalamazlar.

VPN kullandığınızda coğrafi konumuzdan dolayı erişim sağlayamadığınız web sitelere VPN programının sağladığı farklı ülkelerde yer alan sunucular üzerinden bağlanarak erişebilirsiniz.

VPN kullanımının bireyler arasında yaygınlaşmasının sebebi kişisel veri ve bilgilere karşı gerçekleşen siber saldırıların artması olarak görülebilir. Günümüzde veri başlıca kazanç sağlayan bir gelir kaynağı haline gelmiştir. Facebook, Instagram ve benzeri internet devlerinin etkileşimi arttırmasının arkasındaki sebep daha çok kişisel veri ve bilgi elde etmek ve tekrar insanların arasındaki etkileşimi arttırmaktır. Artan bu etkileşim sayesinde daha çok kullanılan sosyal medya platformları daha çok kişiye özel reklam gösterebilmektedir ve daha çok finansal kazanç sağlayabilmektedir.

VPN programları bilinçli olarak paylaşılan gönderiler üzerinde herhangi bir koruma sağlayamazken çevrimiçi olarak geçirdiğiniz sürede bir alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgilerinizin şifreli bir şekilde kalmasını sağlar. SSL sertifikasına sahip olmayan web sitelerden alışveriş yaptığınızda kredi kartı bilgileriniz o web sitenin sunucularına şifresiz bir şekilde gönderilir ve bu da kredi kartınızın kötü niyetli kişiler tarafından kullanılmasına ve finansal olarak mağdur olmanıza yol açabilir.

VPN programları siber saldırı vektörlerinin bazılarına karşı koruma sağlarken bazılarına karşı sağlamaz. Bir VPN programı maalesef bir fidye yazılımını ya da phishing (oltalama) saldırısını durduramaz. Fidye yazılımı genellikle oltalama yöntemi ile gerçekleştirilir. Siber saldırganlar toplu bir şekilde ya da belirli kişi ve/veya kişilere karşı gönderdikleri e-postalar ile bireyleri normal bir belge gibi gözüken bir dosyayı indirmeye ya da zararsız gibi görünen bir linki açmaya ikna etmeye çalışırlar. VPN programı maalesef bir antivirüs programı gibi işlemez fakat verilerinizin üçüncü partiler tarafından izlenmesine, kaydedilmesine ve bu veriler üzerinden kazanç sağlanmasını engellemenize yardımcı olur.

Her VPN programının güvenilir olmadığı unutulmamalıdır ve VPN programı seçerken ücretsiz olanlardan kaçınılmalıdır. Müşteri hizmeti bulunan ve günlük kaydı tutmayan VPN programları tercih edilmelidir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here