Web Geliştirici Kimdir?

Bilgisayar alanında en popüler meslekler arasında yer alan web geliştirici mesleği, günümüzde ve gelecekte en gözde meslekler arasındadır. Web geliştirici, şirketlerin web yani internet üzerindeki tüm işlerini geliştiren kişidir.

Web sitesi, mobil uygulama, e-ticaret ve entegrasyon gibi işlemleri web geliştirici olarak çalışan kişiler yapar.

Web Geliştirici Nasıl Olunur?

Web geliştirici olmak için bilgisayar teknolojileri ve yazılım alanında bilgi ve tecrübe sahibi olmak gerekir. Web sitesinin görsel tasarımı, web tasarımcı veya web designer tarafından yapılırken asıl önemli olan kodlama bölümü web geliştirici tarafından yapılır.

Web geliştirici olmak isteyen kişiler SVN, CVS, Git, IDE: WebStorm, Sublime, VS Code. HTML, JavaScript, CSS ve benzeri kodlama araçları konusunda bilgili olmalıdırlar.

Web geliştirici olmak için mezun olmak gereken bir bölüm yoktur. Bilgisayar teknolojileri ile ilgili lisans veya önlisans bölümlerini bitirmek, temel kodlama bilgisi öğrenmenizi sağlar. Ancak web geliştirme işi kişinin kendisini çok fazla geliştirmesini gerektirir.

Çeşitli eğitim kurumları veya udemy gibi uzaktan eğitim platformları aracılığıyla bu yazılım dillerini ve kodlama teknolojilerini öğrenebilirsiniz.

Web Geliştirici Ne İş Yapar ?

Web geliştirici, web developer veya web geliştirme uzmanı olarak bilinen bu meslekte çalışanların temel görevi web yazılımları geliştirmektir.

Şirketin veya kişilerin ihtiyaç duyduğu internet sitesi veya uygulama gibi bir ürünün tasarlanması ve kodlanması süreçlerinde yer alırlar.

Üretilen yazılımların test ve kontrollerini yaparlar.

Web Geliştirici İş İmkanları Nelerdir ?

Günümüzde küçükten büyüğe birçok firma kendisine özel bir internet sitesine sahiptir. Ticaret ve hizmet sektöründeki firmaların da neredeyse tamamının mobil uygulaması mevcuttur.

Bu açıdan bakınca bu işlerin tamamı için web geliştiricisi gerekmektedir. Web geliştirici olarak büyük kurumsal firmalarda çalışabilir, kurumsal firmalara hizmet veren firmalarda çalışarak kısmi süreli kurumsal firmalara destek verebilir veya bireysel çalışabilirsiniz.

Web Geliştirici Ne Kadar Maaş Alır?

Konu internet teknolojileri ve yazılım olduğunda alınacak maaş sınırı yoktur. Yeni bir web geliştirici 2019 yılı itibariyle 4000-5000 tl maaş alabilirken tecrübeli bir web geliştirici maaşı 20 bin liraya kadar çıkabilir.

Çalışılan yere göre değişiklik gösterebilen bu maaşlar tahmini olup kesinlik içermemektedir.

Web geliştirici olarak iş bulma siteleri aracılığı ile iş arayabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here