Afet kategorisinde yer alan yangınlar, zamanında müdahale edildiği zaman tehlike olmaktan çıkar. Yangın algılama sistemleri zamanında müdahale imkanı sunan sistemlerdir. Bu sistem yangın şüphesi meydana geldiği anda ikaz sistemini çalıştırır ve yangının söndürülmesi için zaman kazandırır. Zamanında müdahale için bu sisteme ihtiyaç vardır.

Yangın Sistemi Nedir?

Yangın kontrol sisteminin başlangıç kısmını oluşturan panel, algılama özelliğine sahiptir. Yangın algılama sistemleri içerisinde yer alan dedektörler ise duman, ısı ve sıcaklık değerlerinin yükselmesi ile birlikte uyarı verir ve sirenleri çalıştırır. Bu sistemde binanın her bölgesine buton veya algılama özelliğine sahip dedektör yerleştirilebilir. Analog adresli ve konvansiyonel adresli olmak üzere iki sınıf alarm sistemi bulunmaktadır. Yangın algılama ve ihbar sistemleri de yine bu iki kategoride değerlendirilmektedir.

Bir bina için uygulanan yangın sisteminde 20 konvansiyonel veya analog adres oluşturulabilir. Her bir kat bir sistem olarak kabul edilmelidir. Yangın algılama ve ihbar sistemleri oluşumunda mekanın genel özellikleri belirleyici faktördür.

Yangın Sisteminin Genel Özellikleri Nelerdir?

Yangın algılama sistemleri nelerdir, sorusu güncel bir konudur. Duman, ısı ve sıcaklık değerleri bakımından farklı algoritmalar barından sistem düzenekleri bulunmaktadır. Yangın çıkış alarm sisteminde flaşörler ve sirenler devreye girer. Yangın anında bu sistem, mekanda yaşayan insanları uyarır. Sistemde bulunan kuru kontaklar ise hava damperini çalıştırma, acil telefon arama ve havalandırma sistemini çalıştırma gibi işlemleri otomatik bir şekilde gerçekleştirmektedir. Yangın algılama sistemleri fiyat hesaplaması mekanın büyüklüğüne ve tercih edilen algılama elemanlarına bağlı olarak değişmektedir.

Günümüzde teknolojinin ve elektronik aletlerin geliştirilmesi sayesinde, 120 olan maksimum algılama elemanı bağlama sayısı 200 adet civarına ulaşmıştır. Uyarı butonu manuel çalıştığında veya duman/ısı algıladığında bulunduğu bölgeyi harekete geçirir. Sistemde bütün bölge görünür ve uyarı bölgesel anlamda ortaya çıkar. Yangın algılama sistemleri fiyat belirleme süreci bu uyarı sistemlerinin özelliklerine göre de farklılık göstermektedir.

Sistemi oluşturan her bir hücre kendi içinde uyarı verdikten sonra uyarıyı sistemin diğer elemanlarına yansıtmaktadır. Bu durum ekrana bölgesel uyarı şeklinde yansıtılmaktadır.

Yangın Algılama Sistemi Nerelerde Kullanılır?

Yangın kontrol sistemleri bütün mekanlarda kullanılabilir ve mekansal özelliğe uygun şekilde tasarlanabilir. Yangın algılama sistemleri nelerdir, denildiğinde kullanıldığı mekana göre farklılık gösterdiğini vurgulamak gerekir. AVM, fabrika, ofis, ev ve müstakil ev kategorisinde doğru cihaz seçenekleri kullanıldığında sistem sorunsuz bir şekilde çalışır. Kimyasal üretim tesislerinde, yanıcı madde ile ilgilenen sektörlerde ise yangın alarm sistemi daha da önemlidir. Bu gibi yerlerde yangın alarm sistemi resmi prosedüre göre zorunludur. Özellikle patlama riskinin fazla olduğu yerlerde yangın alarm sistemleri hayati öneme sahiptir. Şirketiniz veya yaşam alanınız için yangın algılama sistemine ihtiyaç duyuyorsanız Sensormatic elektronik güvenlik çözümleri hizmetinden destek alabilirsiniz.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here