Yaşam Koçu Ne Yapar ?

Yaşam Koçu Kimdir ?

Yaşam koçu,  koçluk yaptığı kişilerin özel ve mesleki yaşamlarında hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla çalışmalar yapan ve bu kişilerin kendi performanslarını ve yaşam kalitelerini artırmaları için yardımcı olan kişidir. Yaşam koçluğu, kişilerin özel ve profesyonel hayatlarında istenilen sonuçları elde etmelerine yardım eden bir işbirliği sürecidir.

Yaşam koçluğu sanılanın aksine danışman, psikolog veya terapist değildir. Yaşam koçu beden ve akıl hastalıklar ile ilgilenmez.

Yaşam Koçu Ne İş Yapar ?

Yaşam koçu, koçluk yaptığı kişinin yaşamında bulunduğu konumu iyi kavramasını sağlar. Daha sonra kişinin amaçlarına uygun olarak değişim seçenekleri ortaya koyar ve kişileri seçtikleri yolda doğru şekilde ilerlemeleri için destekler. Bu bir yaşam koçunun yaptığı işleri özetleyen bir açıklamadır.

Yaşam koçu, kişiyi mevcut durumundan ideal olduğu düşünülen durumu taşımak için görev yapar. Bu nedenle koçluk yaptığı kişiye öncelikle doğru ve güçlü sorular sorarak, hem mevcut durumunu anlamaya hem de kişinin kendisini fark etmesine çalışır. Bir yaşam koçu öncelikle kişiyi çok iyi analiz ederek, onun zihin yapısını ve nasıl düşündüğünü anlar.

Yaşam koçları, koçluk yaptığı kişilerin yani aslında müşterilerin hayat içinde huzursuzlukları ya da memnuniyetsizliklerini gidermede veya hafifletmede yardımcı olur. Müşterisinin kişilik haritasını çıkartarak, doğru ve yanlışlarını görmesine yardımcı olur.

Yaşam koçları, kişilerin tüm hayatlarına koçluk edebilecekleri gibi belirli alanlarda uzmanlaşarak sadece o konuda koçluk yapabilirler. Örneğin sporcu koçları kişilerin sadece sportif yaşantılarını etkileyecek durumlar için koçluk yaparlar.

Yaşam Koçu Nasıl Olunur ?

Yaşam koçu olmak için belirlenmiş kurallar yoktur ancak bir yaşam koçu mutlaka bazı alanlarda uzman konumda olmalıdır. Bunun için öncelikle üniversite mezunu olmak gereklidir. Üniversite eğitimi psikoloji veya rehberlik gibi bölümlerde alınırsa yaşam koçluğu için büyük fayda sağlar.

Üniversite haricinde yaşam koçluğu eğitimi veren kurslara katılarak bu konuda eğitim alınabilir. Alınan eğitim sonunda verilen yaşam koçluğu sertifikası bu mesleğe adım atmanızı sağlayacaktır. Şu anda bazı üniversitelerde açılan yaşam koçluğu sertifika programına giderek profesyonel olarak yaşam koçluğu yapabilirsiniz.

Yaşam koçluğuna adım atmak başlarda çok zor olsa da mesleğe başladıktan sonra iş fırsatları artacaktır.

Başarılı bir yaşam koçu olabilmek için öncelikle belli bir alanda uzmanlaşmış ve saygı duyulan bir kişi olmalısınız. Bunu daha kolay başarmak için uzmanlık alanları daraltılabilir. Örneğin nefes koçluğu, ilişki koçluğu, ticaret koçluğu gibi belirli alanlarda koçluk yapılabilir. Bu sayede belirli bir konuda tüm gelişme ve seminerleri daha kolay takip etme şansınız olur.

Yaşam koçları kişisel olarak empati yeteneğine sahip, sabırlı, iyi gözlemci ve ikna edici olmalıdır.

Yaşam Koçu Maaşı Ne Kadardır ?

Yaşam koçluğu maaşlı çalışmak yerine bireysel çalışmaya daha uygun bir meslektir. Bu nedenle ne kadar maaş alacağı değil ne kadar para kazanacağı düşünülmelidir. Yaşam koçluğu kişilerin yaşamında çok daha büyük kazançlar sağlamalarına yardımcı olan bir süreçtir ve bu nedenle koçluğa ayırdıkları bütçeler çok büyük olabilir. Bu tamamen kişinin durumu, yaşam koçunun geçmiş koçluk başarıları ve uzmanlık alanına bağlı olarak değişim gösterecektir.

Yaşam koçluğu ücretleri saatlik, günlük veya dönemsel olarak belirlenebilir.

Yaşam Koçu İş İmkanları Nelerdir ?

Yaşam koçu olarak yukarıda da belirtildiği gibi bireysel çalışmanız çok daha faydalıdır. Koçluk alanınıza göre iş imkanlarınız değişecektir. Bugün bir çok sporcu ve sanatçı koçluk desteği almaktadır.

Yaşam koçu olarak bir web sitesi açabilir, koçluk yaptığınız alandaki sosyal medya gruplarına abone olabilir seminerlere giderek kendinizi tanıtabilirsiniz. Bu sayede koçluk hizmetinizi pazarlama şansı yakalamış olursunuz.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here