Yazılım Mühendisi Kimdir?

Tüm sektörlerde her alanda kullanılan bilgisayar sistemlerinin, yazılım tasarımını hazırlayan ve sisteme uygulayıp geliştiren kişidir. Yazılım mühendisi ile programcı arasındaki en önemli fark, yazılım mühendisinin yazılımı kullanacak kişilerin ihtiyaçlarını doğru analiz edip uygulama haline getirmesidir.

Nasıl Yazılım Mühendisi Olunur ?

Yazılım mühendisi olabilmek için, üniversitelerin Yazılım Mühendisliği bölümünü bitirmek gereklidir. Ayrıca yazılım mühendisliği yüksek lisans programı olan üniversiteler de mevcuttur.

Yazılım Mühendisleri mantık yürütme ve iş tasarımı yeteneğine sahip olmalıdırlar.Ayrıca fen ve matematik alanlarına ilgi duyan, ikna yeteneği olan kişiler yazılım mühendisliği alanında daha başarılı olabilirler.

Ayrıca yazılım mühendislerinin yeni fikirlere açık kimseler olması gerekir.

Yazılım Mühendisi Ne Yapar?

Yazılım mühendisleri, yazılımları kullanacak kişilerle etkileşim kurarak onların ihtiyaçlarını anlamaya ve analiz etmeye çalışır. Analizler sonucunda en doğru uygulamayı tespit ederek öncelikle yazılımın omurgasını planlar.

Planlanan yazılımın kodlama aşamasında programcılar ile beraber çalışır.

Yazılım tamamlanıp kullanıcıya sunulduktan sonra gerekli eğitimler ve kullanım sırasında oluşabilecek sorunlar ile ilgilenir.

Yazılım Mühendisi Ne Kadar Maaş Alır?

Yüksek planlama ve yazılım bilgisine sahip olan yazılım mühendisleri, ürettikleri yazılımların kullanıcılara sağladığı maddi avantajlar da göz önüne alınarak iyi seviyede maaş alırlar. Hazırlanan bir yazılımın, uzun vadede kullanıcıları büyüm masraftan kurtarması nedeniyle yazılım mühendisi maaşları yüksektir.

Yazılım Mühendisi İş İmkanları

Dünyada gittikçe artan ilgi nedeniyle 2020 yılında yazılım mühendisliği sektöründe yaklaşık %22 büyüme beklenmektedir. Ülkemizde de gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde bir çok kurum ve kuruluş, kendilerine özel yazılımları tercih etmektedir.

Bu nedenle bir çok yazılım firması yazılım mühendisi iş ilanı yayınlamaktadır. Kariyer sitelerini incelediğimizde de şu anda birçok yazılım mühendisi iş ilanı İstanbul, Ankara ve İzmir için yayınlanmıştır.

Özel sektörün bilgisayar teknolojilerine olan yatkınlığı arttıkça yazılım mühendislerinin iş bulma imkanları artacaktır.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here