İnsanların bir okuldan mezun olup işe girdikleri ve emekli olana kadar aynı işte çalıştıkları dönemler artık çok eskide kaldı. Günümüzde 35 yaş ve altı çalışanlar ortalama 3 yılda bir iş değiştirirken 35 yaş üzeri çalışanlarda bu ortalama 11 yıla kadar çıkıyor.

Sık iş değiştirmenin elbette birden fazla nedeni var. Bunların başında her yeni işin bize daha fazla imkan sunması ve eski işin bir süre sonra heyecanını yitirmesini gösterebiliriz.

İşi olmayan herkes ve zaten çalışan bir çok kişinin yeni iş aradığı bir ortamda elbette iş bulmak için bazı konularda öne çıkmak, herkesten farklı olmak gereklidir.

Yeni iş bulma yolları

Yeni iş bulmak için bilinen bir çok yöntem var. Ancak bazıları kesin olarak iş bulmanızı sağlayan yöntemler. Ancak herkes bu yöntemleri izlediği için sizin diğerlerinden iyi olmanız şart.

Sosyal Çevre Oluşturmak

Eskiden beri en çok bilinen iş bulma yöntemi “bir tanıdık” tarafından işe alınmaktır. Günümüzde sosyal medyanın gelişmesi ve tüm hayatımızı kaplaması ile beraber tanıdık kavramı daha farklı bir hal alıp sosyal medya üzerinden tanıştığımız veya henüz tanışmadığımız insanları da kapsamaya başladı.

Bir çok sosyal arkadaşlık platformunda grup veya topluluk özelliği mevcut ve bu ortamlarda mesleğiniz ile ilgili paylaşım yapan topluluklar mutlaka vardır. Bu gruplara abone olup hem mesleğimiz ile ilgili gelişmeleri takip edebilir hem de kısa sohbetlerle diğer insanlara kendimizi tanıtabiliriz.

İşe alım sırasında kişilerin hiç tanımadıkları bir aday yerine sadece 1 cümle de olsa iletişim kurdukları kişilere daha sıcak baktıkları kesin bir gerçek.

Referanslar

Referanslar da her zaman işe girmek konusunda büyük avantaj sağlamıştır. Ancak sadece eski iş yerindeki yönetici veya iş arkadaşını referans olarak göstermek artık biraz eskide kaldı. Bunun yerine mesleğinizde tanınmış kişiler ile geleceğe yönelik planlı iletişim kurup gerektiğinde onları referans olarak kullanabilmek bizi rakiplerimiz arasında bir kaç adım öne çıkaracaktır.

Elbette bu tür kişiler ile tanışmak ve iletişim kurmak kolay değildir ancak yukarıda da belirttiğim gibi önce internet üzerinden 1-2 cümle de olsa bu kişilerle iletişime geçip daha sonra bir toplantı, seminer veya fuar gibi ortamlarda yüz yüze tanışma fırsatı yakalayabilirsiniz.

Becerilerinizi Öne Çıkarmak

Eğer çok eşsiz bir iş yapmıyorsanız tam şu anda binlerce kişi sizin aradığınız işleri arıyor ve başvuru yapıyor. Bu kadar çok kişinin arasından öne çıkabilmek için daha modern tekniklere ihtiyacınız var. Bir işe başvurduğunuzda, başvuruları inceleyen kişiler öncelikle yeterli olmadığını düşündükleri adayları değerlendirme dışı bırakırlar. Geriye kalan adayların çoğu o işi yapabilecek kişilerdir. Ancak siz o işi sadece yapabilecek değil daha iyisini yapabilecek, geliştirebilecek kişi olduğunuzu gösterebilirseniz diğer adayların hiç şansı kalmaz.

Yaptığınız işi farklı alanlarda kullanabilmek veya başka yetenekler ile birleştirebilmek o işi çok iyi bildiğinizin bir göstergesidir. Örneğin bir blog yazıp mesleğiniz hakkında bilgi vermek veya düşüncelerinizi ifade etmek diğer adayların %90’ından farklı olduğunuzu gösterir. Evet, blog yazmak. Mesleğinizi bir blog yazacak, bir kaç makale ile de olsa faydalı bilgiler verecek kadar biliyorsanız hiç durmayın, bir blog açın.

Kariyer Siteleri

Kariyer siteleri hala en gözde iş arama platformları. Ancak bir çok kariyer sitesi her gün kendisini geliştirerek iş arayan kişilerin “neden sizi seçmeliyiz ? ” sorusuna farklı cevaplar verebilmesine imkan tanıyor. Yani yıllar önce oluşturduğunuz bir kariyer profili ve özgeçmiş ile iş başvurusu yapıyorsanız aradığınız işi bulamamanız çok normaldir.

Kariyer sitelerine belli aralıklarla girerek çeşitli bilgileri güncellemek, fotoğrafınızı değiştirmek, edindiğiniz yeni hobileri eklemek veya sitenin yeni eklediği alanları doldurmak çok önemlidir.

Ayrıca kariyer sitelerini kullanarak şirketlerin henüz vermediği ancak gelecekte verebilecekleri iş ilanlarını da bulabilirsiniz. Örneğin bir A, B ve C pozisyonlarından oluşan bir ekip için A ve B iş ilanı varsa ileride C için de iş ilanı verme ihtimalleri yüksektir. Siz bunu görüp önceden başvuru yaparak şirketin dikkatini üzerinizde toplayabilirsiniz.

Fuarlar

Fuarlar ve seminerler sadece şirketlerin ürün tanıtımı yaptığı alanlar değillerdir. Bu ortamlarda şirket yöneticileri, derken kurucuları veya mesleğinizde tanınmış kişiler ile belki hiç bir zaman bulamayacağınız iletişim kurma şansını yakalayabilirsiniz. Bu da 1 cümle bile olsa kendinizi gösterme şansınız var demektir.

Toplayacağınız kartviziler veya iletişim bilgilerini daha sonra kariyer sitelerinden gördüğünüz iş ilanlarına doğrudan başvuru yaparken kullanabilirsiniz.

İş başvurunuzda “Sayın İlgili” demek yerine “Merhaba XX Bey, Sizinle geçen yıl fuarda tanışıp penguenlerin neden üşümedikleri hakkında konuşmuştuk” gibi bir başlangıç yapmak sizi diğer adaylarda onlarca adım öne çıkaracak, belki de daha o an işe alınmanızı sağlayacaktır.

Doğrudan Başvurular

Şirket web siteleri veya telefon numaraları iş başvuruları için en ideal yollar değildir. Ancak şirketin yaptığınız işle ilgili bölümünden bir çalışanı sosyal medya veya fuarlar aracılığı ile tanıyorsanız rahatlıkla doğrudan başvuru yapabilirsiniz.

Yukarıda söylediğim gibi işe alım konusunda kişilerin hiç tanımadıkları bir aday yerine sadece 1 cümle de olsa iletişim kurdukları kişilere daha sıcak baktıkları kesin bir gerçek.

İşe Alım Ajansları

Bazı şirketler çok nadiren işe alım yaparlar. Bu nedenle işe alım gibi uzmanlık gerektiren bir konuda organizasyon yapmamış olabilirler. Yani nasıl ki yılda 1 kere boya yapmak için şirkete boyacı almayıp dışarıdan destek alıyorlarsa işe alım için de dışarıdan destek alabilirler. Bu nedenle önde gelen işe alım ajansları ile mutlaka iletişim kurup bilgilerinizi ve özgeçmişlerinizi bırakmalısınız.

Geçici İşler ve Stajlar

Eğer ilk defa iş arıyor ve hazırda bir işiniz yoksa geçici işler ve stajlar sizin için en ideal iş bulma yolu olabilir. Bir çok şirket stajyer olarak işe aldıkları kişileri eğer beğenirlerse tam zamanlı çalışan olarak işe almaktadır. Bu sayede çalışanın şirkete uyum sağlayıp sağlamayacağı konusunda hiç şüpheleri olmaz. Staj sırasında kişi zaten şirkete uyum sağlamıştır.

Bu nedenle eğer işiniz yoksa maaşı düşük olsa bile kısa süreli işlere ve stajlara sıcak bakmalısınız.

Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşın, arkadaşlarınızı da iş bulmasını sağlayın.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here