İş fikri, işletmenin ilk adımı ve başlangıcıdır. Girişimcilerin başarılı olabileceklerine inandıkları, yetenekleri, bilgi ve beceri düzeylerine uygun sahip olduğunu düşündükleri ve uygulamaya karar verdikleri fikirlere iş fikirleri denir. Yeni iş fikirleri bulmak ve uygulamak girişimciliğin ilk adımıdır. İş fikri bulabilmenin birkaç yolu vardır.

Yeni İş Fikri Nasıl Olmalıdır ?

Yeni fikirler her zaman ihtiyaçtan veya sorunlardan doğmuştur. Bu nedenle bir iş fikri mutlaka insanların yaşadığı bazı sorunlara çözüm getirmeli veya ihtiyaçları karşılamalıdır. Yeni bir iş oluşturmak için öncelikle çevrenizde insanların en çok ihtiyaç duyduğu ve sorun yaşadığı konuları listeleyin. Listelemeye önce yakın çevrenizde arkadaş, iş veya okul ortamınızdan başlayın. Bu ortamlar sizin en kolay gözlem yapabileceğiniz ortamlardır. İyi bir gözlemci iseniz yakın çevrenizde insanların ihtiyaç duyduğu onlarca konu listeleyebilirsiniz. Elbette tüm ihtiyaçlar birer iş fikri değildir ancak hangi ihtiyacın iş fikrine dönüşebileceğini daha sonra inceleyeceksiniz.

Yeteneklerinizi Gözden Geçirin

Çevrenizde bir çok iş fikri bulabilirsiniz ancak bu fikirleri hayata geçirmek ve başarılı bir işe dönüştürmek için o konuda bilgi, beceri ve yeteneğinizin olması gereklidir. Bilgi ve beceri çoğu zaman çok çalışma ile edinilebilir ancak bir iş fikrinin öncelikli olarak kolay hayata geçebilir de olması şarttır. Bulduğunuz fikir, siz o konuyu öğrenene kadar başkası tarafından iş haline getirilebilir.

İş fikirlerini değerlendirirken bir çok girişimci bu işi yapamayacağını düşünerek vazgeçer. Bu nedenle bilgi ve yetenekler konusunda kendinizle sınırlı kalmamayı öğrenmeniz gereklidir. Peki bu ne demek oluyor ? Örneğin insanların çok önemli bir ihtiyacını karşılayacak bir fikriniz var ve bunun için bir web sitesi gerekiyor. Eğer bu siteyi siz yapamıyorsanız vazgeçmenize gerek yok çünkü web sitesi yapma konusunda çok yetenekli insanlar var ve siz onlardan destek alabilirsiniz. Unutmayın ki bir çok başarılı şirket en iyi bildiği işi yaparak başarılı olmuştur, diğer işlerin tamamını başka kişiler veya şirketler yapar.

İşin Potansiyelini Araştırın

Bulduğunuz iş fikri eğer gerçekten mükemmel bir fikirse pazarda tek başınıza olabilirsiniz ancak o fikir sizden önce başkalarının da aklına geldiyse mutlaka sizden daha önce bu işe girmiş kişiler olacaktır. İşte burada pazar araştırması ve potansiyel tespiti önem kazanır.

Öncelikle bulduğumuz fikri işe dönüştüren kaç kişi olduğunu tespit etmeliyiz. Bunun için internette arama yapmak çoğu zaman yeterli olacaktır çünkü günümüzde internette yer almayan bir girişim aslında yok demektir. Çoğunlukla ne kadar iyi bir fikrimiz olursa olsun dünya’nın bir yerinde bizden önce bu fikri işe dönüştürmüş birileri olacaktır. Bu nedenle ulaşmaya çalıştığımız insan kitlesi ne kadar büyük ve biz bunun ne kadarına ulaşabiliriz diye düşünmemiz gerekir. 1000 kişilik bir kasabada tek ekmek fırını olmak çok kazançlıdır ancak sizden önce iki kişi daha fırın açtıysa siz 3. kişi olarak onları geçmek ve 1000 kişiyi paylaşmak zorunda kalacaksınız.

Bu nedenle iş fikri için pazar araştırması ve potansiyel tespiti çok önemlidir.

Rakiplerinizi İnceleyin

Fikrinizi sizden önce işe dönüştürmüş kişilerden daha başarılı olmak için onlardan olmayan bazı özelliklere sahip olmalısınız. İnsanlar bir şeyi zaten rakiplerinizin birinden satın alıyorsa ve memnunsa ondan almaya devam edecektir. Sizin her sabah kendinize sormanız gereken soru “müşteriler neden beni tercih etmeli ?” olmalıdır. Bu soruya dürüst ve objektif olarak 2-3 farklı cevap veremiyorsanız iş fikriniz kesinlikle başarısız olacaktır.

Rakipleri incelerken odaklanmanız gereken nokta rakiplerin güçlü ve zayıf olduğu alanlardır. Eğer bir rakibiniz bazı alanlarda çok güçlü ise siz onun zayıf olduğu alanlara yönelmelisiniz. Rakipleri incelemenin birçok farklı yolu vardır. Bunlar, müşteri gibi iletişim kurmanız, gizli müşteri tutmanız, internette veya çevrede araştırma yapmanız, rakip ile ilgili haberleri incelemeniz gibi yollar olabilir.

Bulduğunuz fikir, tüm bu adımlardan sonra objektif olarak hala iyi bir fikir olarak görünüyorsa işe koyulmanın zamanı gelmiş demektir.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here