2018 yılında kurulan işlerin %15’inin 2018 yılı içinde kapandığını biliyor muydunuz? Ayrıca çalışmaya devam eden şirketlerin de yaklaşık %50’si bir sonraki yıl kapanıyor. Bu oran neredeyse her yıl benzer şekilde devam ediyor. Yani bu yıl açılan şirketlerin neredeyse %60’ı bir sonraki yılı göremeyecek.

Bu istatistik bize yeni iş kurarken yapılan hataların ne kadar büyük sonuçları olduğunu gösteriyor. Bu nedenle yeni iş kurarken yapmanız gereken 10 şeyi listeledik.

Pazar Araştırması Yapmak

Listenin ilk sırasında pazar araştırması yapmak yer alıyor. İş fikriniz size muhteşem görünebilir ancak kimsenin ihtiyacı yoksa ürününüzü satamazsınız.

Pazar araştırması yapmak, fikrinizin işe dönüştürmek için uygun bir fırsat olup olmadığını size söyleyecektir. Öncelikle hedef kitle ve pazar analizi yaparak bu hedef kitle içinde bulunan potansiyel müşteriler ve benzer işleri yapan işletmeler hakkında bilgi toplamanın bir yolunu bulmalısınız.

Ayrıca iş planınızı anlattığınızda “çok güzel fikir, ilk müşterin ben olacağım” diyen hiç kimsenin de müşteriniz olmayacağını unutmayın 🙂

Bu yazıyı okuyarak pazar araştırması hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

İş Planı Oluşturun

İş planı, olabilecek her türlü senaryo için önceden belirlenen adımları içeren bir plandır. İş dünyasında çoğu şey mükemmel gitmeyecektir. Bu nedenle iş planı olmayan girişimler istenmeyen durumlarda panik ile karar verecekler ve hata yapacaklardır.

Kapanan şirketlerin büyük çoğunluğu pazara büyük bir rakip girmesi, döviz kurundaki dalgalanma, beklenen üstü sipariş alma veya hammadde tedarik edememe gibi basit sorunlar nedeniyle kapanmıştır.

Ayrıca iş planınız, işinizin temelidir. Yeni işinizi nasıl yapılandıracağınız, çalıştıracağınız ve büyüteceğiniz için bir yol haritası çizmek insanları sizinle çalışmanın – ya da şirketinize yatırım yapmanın – akıllıca bir tercih olduğuna ikna etmek için kullanılabilir.

Sermaye Oluşturun

Yeni iş kurarken sermaye ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız kesinlikle yanlış yoldasınız ve ilk yıl kapanan şirketler arasında yer almaya hazırlanmalısınız.

Küçük veya büyük fark etmeksizin tüm girişimlerin sermaye ihtiyacı vardır. Üstteki maddede yazdığımız iş planı, ne kadar sermaye ihtiyacınız olduğunu size söyleyecektir.

Hesapladığınız sermaye elinizde yoksa, sermayeyi arttırmanız veya borç almanız gerekir. Neyse ki, ihtiyacınız olan sermayeyi bulmak için hiç olmadığı kadar çok yol var.

İşyerinizi Seçin

İş yeriniz, yeni iş kurarken vereceğiniz en önemli kararlardan biridir. Yapacağınız işe göre onlarca farklı yer seçebilirsiniz. Doğrudan perakende satış yapmak istiyorsanız ilk maddedeki pazar araştırması ile en doğru konumu belirleyebilirsiniz.

İnternet üzerinden faaliyet verecek bir girişiminiz varsa çalışanlarınızın ve potansiyel müşterilerinizin size en kolay ulaşabileceği yeri seçmelisiniz.

Elbette bu işyerleri uygun maliyetli de olmalıdır. İş planında bu konuyu da gözden geçirmelisiniz.

İş Yapısını Belirleyin

İşyerinizin yapısı vergi ve hukuki açıdan yükümlülüklerinizi belirler. Bu nedenle iş yapınızı doğru kurmak büyük maddi avantaj sağlayabileceği gibi tam tersi gereksiz vergi ve harç ödemeleri de karşınıza çıkarabilir.

İşyeri yapısını belirlerken iş kuranlar için vergi türleri yazısını okumanızı öneririz.

Şirket İsmi Seçin

Ülkemizde belki binlerce kardeşler kıraathanesi veya yıldırım market var. Bu isimler kendi içlerinde anonim birer marka olmuş olabilirler ancak şirketinize vereceğiniz isim kesinlikle markanızı ve ruhunuzu müşterinize yansıtacak bir isim olmalıdır.

Ayrıca, karar verdiğiniz işletme adınızın başka bir kişi tarafından kullanılmadığından da emin olmalısınız.

Yasallaşın

Şirket adınızı, işyeri yapınızı ve işyeri adresinizi belirledikten sonra resmi işlemler için önünüzde bir engel kalmıyor. İşyerinizi vergi dairesi, ticaret odası, meslek odaları gibi resmi kurumlara kayıt ettirmeniz sağlıklı bir ticaret hayatının ilk adımıdır.

Resmi Bilgilerinizi Kaydedin

Şirketinizi resmi kurumlara kayıt ettirdiğinizde size verecekleri vergi numarası, SGK sicil numarası, NACE kodu, Mersis numarası, kep adresi gibi bilgileri kaydetmeniz çok önemlidir.

Banka hesabı açtırırken, online pazar yerlerine üye olurken ve diğer bir çok konuda bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Çalışma İzinlerini Alın

Küçük bir ofisiniz bile olsa Maliye tarafından denetlenmeniz ve işyeri açılış izni almanız şarttır. Bu izin ofisler için kolay verilirken farklı iş kollarına ait işyerleri için farklı prosedürler istenebilir.

Bu izinleri iş planına dahil etmelisiniz ve en kısa sürede almalısınız.

Ticari Banka Hesabı Açtırın

İşyerinizi para kazanmak için açıyorsunuz ve bunun için banka hesapları en iyi yöntem 🙂 Ticari banka hesabı açtırdıktan sonra pos entegrasyonları ve diğer para transferi yöntemlerini araştırabilirsiniz.

Banka hesabı açtırırken size en uygun fiyat ve oranları sunan banka ile çalışmanız çok önemli.

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here