Yönetici Asistanı Kimdir ?

Bir yönetici, işyeri sahibi, asker veya devlet adamının günlük işleri ile ilgilenen yardımcılarının olması tarihin her döneminde alışılmış bir durumdur. Bu yardımcı kişiler her dönem farklı isimler ile anılsa da yaptıkları iş çok benzerdir. Günümüzde ise yöneticilerin günlük işlerini, seyahatlerini planlayan kişiler yönetici asistanı olarak bilinirler.

Yönetici asistanlığı geçmişte sekreterlik olarak bilinse de esasında bir yöneticinin yaptığı tüm işlere yardım eden kişi olarak düşünülmelidir. Mesleğin asıl görevi yöneticilerin deyim yerindeyse ayak işlerini yapmak değil, önemli planlama ve maddi işlerini düzgün bir şekilde yürütmektir.

Yönetici Asistanı Nasıl Olunur ?

Ülkemizde yönetici asistanlığı çok farklı şekilde yorumlanabilmektedir. Bir çok şirket yönetici asistanı adı altında aslında ofis asistanı olarak bilinen ve ofisin genel işlerini yapan kişi aramaktadır. Bu konumdaki bir yönetici asistanlığı için temel ofis uygulamalarını bilmek ve insanlara karşı güler yüzlü olmak yeterlidir.

Gerçek anlamda yönetici asistanı olmak için ülkemizdeki üniversitelerin 2 yıllık Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı bölümünü bitirmek gereklidir. Ayrıca meslek yüksek okulları veya üniversitelerin bazı yüksek lisans programlarında  da yönetici asistanlığı eğitimi veren bölümler mevcuttur.

Elbette ki yönetici asistanı olmak için bir okuldan mezun olmak şart olmadığı gibi her mezun olan kişi de yönetici asistanı olamaz. Yönetici asistanı olmak için iyi bir meslek eğitiminin yanında yabancı dil eğitimi de şarttır.

Günümüzde bir çok şirket yöneticisi yurtdışı ile bağlantılı işler yapmaktadır. Bu nedenle iyi bir yönetici asistanı olmak için İngilizce veya şirketin ticaret yaptığı ülkelerde konuşulan dilleri bilmek şarttır.

Ayrıca iyi bir yönetici asistanı olmak için insanlarla iyi iletişim kurmak şarttır. Yazılı ve sözlü olmak üzere her türlü iletişim, doğrudan yönetici ve şirketi temsil edeceğinden yönetici asistanlarının yazılı ve sözlü iletişim konusunda becerikli olması şarttır.

Eğitim ve yabancı dil haricinde yönetici asistanı mutlaka güncel bilgisayar programlarını bilmeli, etkin şekilde bilgisayar ve akıllı telefon kullanabilmelidir.

Yönetici Asistanı Ne İş Yapar ?

Yönetici asistanı yukarıda da belirtildiği gibi yönetici olan kişilere yardım etmekle görevlidir. Üst düzey kurumsal firmalar düşünüldüğünde yönetici asistanı görevleri arasında öncelikle alt birimlerden gelen bilgileri ve raporları düzenleyip özet haline getirerek yöneticiye sunmak, yöneticinin görüşmelerini organize etmek, seyahatlerini planlamak gibi görevler vardır.

Bu tür üst düzey firmalarda yönetici asistanı ile sekreter arasındaki fark en basit şekilde anlatırsak yönetici asistanı bir seyahat ve konaklamayı planlarken sekreterin bu seyahatin uçak biletlerini ve otel rezervasyonu işlemlerini yapmasıdır.

Üst düzey yönetici asistanı yöneticinin yapacağı işleri, yöneticilerin daha az vaktini alacak ve işlerini kolaylaştıracak şekilde önceden yapar.

Üst düzey olmayan şirketlerde ise yönetici asistanı ile sekreter veya büro sorumlusu meslekleri aynı işi yapmaktadır. Yani böyle bir şirkette yönetici asistanı yöneticinin her türlü işini planlayıp düzenler, ofise gelen misafirler ile ilgilenir hatta zaman zaman çay, kahve servisi de yapabilir.

Yönetici Asistanı Maaşı Ne Kadardır ?

Yönetici asistanlığı yukarıda belirtildiği gibi farklı seviyedeki şirketlerde farklı yorumlanan bir meslektir. Bu nedenle üst düzey bir şirketteki yönetici asistanı maaşı ile orta seviye veya kurumsal olmayan patron şirketlerindeki maaş aynı olmayacaktır.

Üst düzey şirketlerde yönetici asistanı maaşı 2019 yılı itibariyle 3500 TL veya daha yüksek olabilir. Ancak bu tür bir iş bulmak tecrübeli bir asistan olmayı gerektirir.

Diğer kurumsal olmayan şirketlerde ise genelde asgari ücret veya en yüksek 2500 TL civarında maaş alabilirler. Bu tür şirketlerde maaşlar düşük olsa bile kurumsal firmalara geçiş için bir çok kişi bu işleri kabul etmektedir.

Yönetici Asistanı İş İmkanları Nelerdir ?

Kariyer sitelerini incelediğimizde yönetici asistanlığı iş ilanları en üst sıralarda yer alır. Her ilde bir çok firma yönetici asistanı aramaktadır. Bunun iki nedeni vardır. Öncelikle her şirkette bir veya bir kaç tane yönetici asistanı çalışabilir. Elbette bazıları gerçek anlamda yönetici asistanı çoğu da sekreter görevinde çalışmak üzere aranır ancak yine de talep fazladır. Diğer bir nedeni ise yönetici ve asistan arasındaki iş uyumunun kolay sağlanmaması nedeniyle çok fazla işe alım ve işten çıkarma olmasıdır.

Tavsiye Yazı: Yeni İş Bulmanın Püf Noktaları

Bu yazıyı beğendiniz mi ?

Yeni yazıları ilk siz okumak için abone olun!

Dilediğiniz zaman abonelikten ayrılabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here